***Wyprawa do 13 Dębów

Nasi „Turyści” z kierunku Technik Turystyki wiejskiej właśnie wrócili z kolejnej ciekawej wyprawy.

Byliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym w „Trzynastu Dębach” w Kołbaskowie 1a. Gospodarstwo leży dosłowne „rzut beretem”  od Szczecina. Prowadzi je z  ujmującą gościnnością Pani Elżbieta Szewczyk –Poczwardowska.

„Trzynaście Dębów” to doskonały przykład jak dosłownie z niczego, z bardzo ograniczoną ilością  środków finansowych można stworzyć zaczarowane miejsce , oazę spokoju  tuż za granicami wielkiego miasta. Pani Elżbieta zaczęła tworzyć swoją firmę  4 lata temu. Wykorzystała przy tym możliwości wsparcia finansowego w ramach tzw „dotacji unijnych” i stworzyła biznes plan, którego realizacja zakończyła się sukcesem. Patrząc na „Trzynaście Dębów” z perspektyw Szczecina  jest to doskonałe miejsce do wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi  czy wędkarzy. Pani Elżbieta ma również w ofercie  organizację przyjęć okolicznościowych  czy spotkań integracyjnych.   W zeszłym sezonie odbył się tam nawet ślub i wesele.

Źródło: http://www.kolbaskowowypoczynek.pl
Czas na małe co nieco…

Organizatorka wyjazdu –  nauczyciel  przedmiotu Usługi agroturystyczne pani Katarzyna Galińska tak wyjaśnia cel pobytu słuchaczy w gospodarstwie:…  Uważam, że zajęcia teoretyczne to jedynie niezbędna podstawa  na tym kierunku. Istota rzeczy leży w pokazaniu słuchaczom jak działa firma agroturystyczna w rzeczywistości. Co prawda  większość ze słuchaczy ma już ziemię  uprawną, niektórzy prowadzą własne gospodarstwa , produkują pyszne miody , uprawiają ekologiczne truskawki ale myślą też  o założeniu firmy agroturystycznej. A nic nie przygotuje  ich tego lepiej jak spotkania z ludźmi, którzy „już to przeszli” i chcą podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, które z pomysłów okazały się porażką,  a które sukcesem.  W trakcie pobytu w  „Trzynastu Dębach”  słuchacze zapoznali się z  gospodarstwem, jego organizacją i funkcjonowaniem oraz wymienili się z właścicielką swoimi doświadczeniami. Po konsultacjach był czas na relaks i konsumpcję pieczonych ziemniaków oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za ciepłe przyjęcie oraz przekazanie wielu praktycznych uwag dotyczących organizacji i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

To zadziwiające – mów Dyrektor Szkoły Pani Ewa Mońka. Jestem rodowitą Szczecinianką a dopiero teraz odkryłam ten uroczy zakątek. Niestety moja praca zawodowa nie pozwala mi na dłuższe wyjazdy dlatego  z chęcią przyjadę tu ze swoją rodziną nawet na kilka godzin, bo każde z Nas znajdzie tu coś dla siebie: trampoliny i plac zabaw, boisko do gry w piłkę, możliwość wędkowania (w malowniczym stawie są  liny i karpie) czy odpoczynek w starym sadzie.

 

A oto wrażenia słuchaczy:

 Pani Ania T:

…Przesympatyczna właścicielka oprowadziła nas po całym terenie wypoczynkowym i  opowiedziała nam jak zrodził się pomysł na taką działalność. Dowiedziałam się również jak borykała się z brakiem wiedzy (ustawy i przepisy) co spowodowało wiele przeszkód na drodze do osiągania zysku z działalności. Wytrwałość i zamiłowanie do tego co zrodziło się z braku innych możliwości pozwoliło aby w ciągu kilku lat stworzyć miejsce, może nie zbyt wielkie powierzchniowo ale z pomysłem. Podczas biesiady przy grillu Pani Elżbieta mówiła także o wsparciu i

Przesympatyczna właścicielka…

finansowym i duchowym   wielu życzliwych ludzi, o dzięki którym to miejsce istnieje. Otworzyło mi to oczy na wiele aspektów, o których wcześniej nawet bym nie pomyślała. Wiedza i chęć dzielenia się nią, która wychodzi od gospodyni spowodowała, że z całą pewnością odwiedzę to miejsce jeszcze nie raz i z wielkim szacunkiem dla wysiłku osób zaangażowanych będę podziwiać jak zmienia się to uroczysko. Będąc na miejscu można zagubić się w ciszy spokoju i uroku otaczającej nas przyrody.

 

 Panie: Ania W Joanna J, Ania N. Iza R.

Wizyta w gospodarstwie  agroturystycznym pozwoliła na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach. Praktyczne wskazówki oraz doświadczenie Pani właścicielki pozwoliły zweryfikować nasze wyobrażenia o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego , dokumentacji z tym związanej , możliwościami pozyskania dofinansowania oraz obsługą gości.

Facebook